loading

استعداد چیست؟

استعدادچیست

استعدادها توانایی‌های طبیعی هستند

استعدادها برتری‌های ذاتی، توانایی‌های ویژه برای انجام کار، یادگیری نحوه انجام دادن کار، و انجام برخی از کارهای خاص به سرعت و راحتی می‌باشند. استعدادهای ذاتی ارتباطی با دانش، فرهنگ، آموزش و یا علایق ندارند. بلکه آنها به طور مستقیم با وراثت در ارتباط هستند. استعدادهای هنری و موسیقیایی از این نوع استعدادها می‌باشند.

بعضی افراد به خوبی نقاشی می‌کنند اما لحن خوشی برای آواز خواندن ندارند. برخی دیگر در گفت‌وگو و مذاکره با افراد توانایی دارند ولی از انجام امور کاغذی ناتوان هستند. بعضی دیگر به راحتی می‌توانند یک ماشین را تعمیر کنند اما در نوشتن مطالب دچار مشکل می‌شوند.

وجود این اختلافات اساسی در میان افراد، فاکتورهای بسیار مهمی به شمار می‌روند تا بتوانند زمینه ساز رضایت شغلی، برای انتخاب مناسب شغل در نظر گرفته شوند. بعضی در سمت یک بانکدار، برخی مهندس و برخی در مشاغل دیگر این رضایت خاطر برای آن‌ها فراهم می‌گردد. که با استفاده از تست‌های استعدادیابی می‌توان این‌گونه برتری‌های ذاتی را شناسایی نمود.

زمینه‌های شغلی الگوهای مختلفی را  برای استعدادیابی افراد در نظر می‌گیرند

هر حرفه‌ای اعم از مهندسی، پزشکی، وکالت و یا مدیریت استعدادهای خاص خود را می‌طلبند. در واقع شما از انجام کارهایی لذت خواهید برد و در آن‌ها موفق خواهید شد که بتوانید مهارت‌های خود را در آن‌ها به کار بگیرید. برای مثال اگر شما مهندس باشید، اما دارای استعداد‌هایی باشید که در مهندسی استفاده نمی‌شوند، ممکن است کار شما بی ثمر بماند. و اگر فاقد استعداد و مهارت‌هایی باشید که یک مهندس باید دارا باشد، کار شما ممکن است دشوار و یا ناخوشایند به نظر برسد.

تست‌های استعدادیابی در انتخاب کارهای متناسب با مهارت‌های ذاتی شما کمک می‌کنند

 در واقع هدف کلیدی از انجام این گونه تست‌ها، یافتن محدوده توانایی‌های شما است. تجربه نشان داده است که مردم تمایل دارند در مشاغلی فعالیت داشته باشند که بتوانند توانایی‌هایشان را به چالش بکشند و رضایت و موفقیت زیادی را از آن خود کنند و صرفا خواهان ارتقای مهارت‌هایی که دارند، می‌باشند.

برنامه‌ای که برای تست‌های استعداد‌یابی در نظر گرفته شده است، به شما فرممدر پیدا کردن رشته تحصیلی مناسب و نوع کاری که متناسب با الگوهای استعدادی و مهارتی شما می‌باشد، کمک می‌کند.  این موارد به شما در مورد درک این قضیه کمک می‌کنند که چرا دوره‌های تحصیلی خاص و یا مشاغل خاص بیش از سایر رشته‌ها و یا مشاغل رضایت خاطر را به سمت خود جلب می‌نمایند.

جانسون اوکانر(Johnson Oconner) در مورد این موضوع گفته است:

«فردی که استعدادهای ذاتی  و نقاط قوت خود را به خوبی شناخته است، انتخاب هوشمندانه‌تری را در میان فرصت‌های موجود در دنیا خواهد داشت».

همان طور که در ابتدای این مقاله درباره استعداد به آن اشاره شد، استعدادها توانایی‌های طبیعی برای انجام یک کار، یادگیری انجام یک کار و انجام برخی کارها به راحتی وبه سرعت می‌باشند. برای مثال آیا شما در ایده پردازی یا تحلیل اطلاعات و آمار عددی توانمند هستید؟ آیا می‌توانید به صورت سه بعدی فکر کنید و یا اطلاعات را به سرعت سازماندهی کنید؟ این‌ها نمونه‌هایی از استعداد هستند و هر شغل از ترکیب مختلفی از استعداد‌ها استفاده خواهد کرد.

شما نیز می‌توانید استعداد‌های خود را بیابید. تنها کافیست به صفحه خدمات وبسایت مراجعه نموده  و ما در طی این مسیر شما را همراهی خواهیم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمایی بیشتر در واتساپ
مشاوره در واتساپ
کارشناس مربوطه را انتخاب کنید

با ما در ارتباط باشید