loading

علاقه یا استعداد؟

علاقه، نتیجه کارهایی است که انجام می‌دهید و آنچه را که یاد می‌گیرید

علاقه‌ها ، سال به سال با افزایش دانش فرد تغییر خواهند کرد و در طی این مسیر تجربیات به دست آمده افزایش خواهد یافت. طبعا علاقه داشتن به چیزی که از آن نمی‌توان سر در ‌آورد، چالش بزرگی است. برای مثال عناوین شغلی مثل مهندسی صنایع در مورد انجام دقیق حرفه کاری که انجام می‌دهند، صحبت نمی‌کنند. سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که چگونه شخص می‌تواند با  دانش محدود خود به آن حرفه علاقه‌مند گردد؟

استعداد، تحت تاثیر وراثت و رشد فردی سریع افراد می‌باشد

استعداد‌ها به عنوان علاقه‌های یک فرد، هرگز تغییر نخواهند کرد. تحقیقات نشان داده است که استعداد افراد تا سن 14 سالگی تثبیت می‌گردد و تا آخر عمر این استعداد در وجود افراد نهادینه می‌گردد. استعداد افراد، ارتباط چندانی با میزان دانش آن‌ها ندارد.

علایق تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار دارند

برای مثال ممکن است فردی به دلیل این که پدر او نویسنده بوده است، به کار روزنامه نگاری روی آورده باشد. و یا این که فردی در اقوام در تجارت خاصی موفقیت کسب کرده و شما نیز به حرفه او روی آورده‌اید. این دست علایق می‌توانند به فرد در جهت دهی به سمت توانایی و استعداد‌های طبیعی کمک کنند.

استعداد‌ها توانایی‌های ذاتی هستند

در رویای پزشک شدن به سر بردن و یا این که شما فرزند یک جراح معروف هستید، ضمانتی بر این موضوع نیست که شما به طور قطع در این زمینه استعداد دارید و در این زمینه موفق خواهید شد و رضایت شغلی مطلوبی را کسب خواهید کرد. شناسایی نقاط قوت طبیعی راهیست که به فرد نشان می‌دهد که کدام سمت شغلی به عنوان شخصیتی منحصر به فرد و بدون توجه به هر عامل دیگری برایش مناسب‌تر است.

اگر علاقه خاصی به یک حرفه یا شغل خاصی دارید، این موضوعی است که باید در نظر بگیرید. نتایجی که از آزمون‌های استعدادیابی گرفته می‌شود، به طور جدی روشن می‌سازند که کدام یک از جنبه‌های استعدای شما برای قرار گرفتن در مسیر شغلی مناسب‌تر است.

در واقع می‌توان اینگونه عنوان کرد که بررسی این‌که علایق شغلی شما چیست و چه شغلی برایتان مناسب‌تر است‌، یکی از راه‌های آموزش دادن و انتخاب مسیر شغلی درست می‌باشد.

علاوه بر این، اگر دلیل علاقه خود را به یک موضوع و حرفه مشخص کنید، می‌تواند مفید وجهت دهنده باشد . در این زمینه تست استعداد ابزاری کارآمد برای انتخاب رشته تحصیلی و شغل آینده‌تان می‌باشد. به این دلیل که تصویری بی‌طرفانه و واقعی از نحوه تفکر و عملکردتان را به نمایش می‌گذارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمایی بیشتر در واتساپ
مشاوره در واتساپ
کارشناس مربوطه را انتخاب کنید

با ما در ارتباط باشید