loading

مشاور شغلی کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

اصطلاح«مربی» تنها به تیم‌های ورزشی محدود نمی‌شود. «مربیان شغلی» یا همان مشاوران شغلی نیز  به افراد کمک می‌کنند تا استعدادهای خودشان را کشف کنند، اهدافشان را وسعت ببخشند و  نقاط قوت افراد را برای بهبود آن‌ها شناسایی کنند. در فرآیند کاریابی، مربی شغلی(مشاور شغلی)  عضو با ارزشی از تیم شما به شمار می‌رود. مشاور شغلی در واقع فردیست که راهنمایی‌های دلسوزانه را در اختیار شما قرار می‌دهد تا شما بتوانید به اهداف خود برسید و آینده‌تان را بسازید.

مشاور شغلی چه کاری می‌تواند برای  شما انجام دهد؟

یک مشاور شغلی این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا درباره بایدها و نبایدهای شغلی در فرآیند کاریابی با شما صحبت کند. و هم چنین راه‌هایی را برای بهبود این فرآیند به شما پیشنهاد می‌دهد. پس از آنکه شما اهداف خود را ایجاد کردید و ذهنیتی درباره کاری که می‌خواهید انجام دهید پیدا کردید، شما را وا می‌دارد تا مسئولیت دنبال کردن اهدافی را که در نظر گرفته‌اید،را بر عهده بگیرید.

توماس مانسون در این باره می‌گوید:

: «وقتی که عملکرد یک فرد اندازه‌گیری می‌شود، عملکرد آن فرد به مراتب بهبود می‌یابد. زمانی که عملکرد اندازه گیری می‌شود و گزارش می‌گردد، نرخ پیشرفت، شتاب می‌گیرد و افزایش می‌یابد.

مشاور شغلی چه زمانی به ما می‌تواند کمک کند؟

وقتی شخصی به دنبال کار می‌گردد، مواردی را باید در نظر بگیرد. از جمله رزومه، پوشش، ظاهر، نحوه جواب دادن به سوالات استخدامی. شبکه سازی و اهداف شخصی. با این وجود در کنار این موارد فشارهای روانی نیز وجود دارند.  مشاور نیز باید در راستای مدیریت هر یک از موارد گفته شده از جمله این نگرانی‌ها به شما کمک کند. او هم چنین می‌تواند به شما در جهت ارزیابی خودتان بر مبنای یک چشم انداز واضح کمک کند.  و شما را راهنمایی می‌کند تا کنترلی را که بر روی کار دارید ببینید. و کارهایی را که انجام داده‌اید را به وضوح مشاهده کنید.

چالش‌های متداول افراد:

احساس نداشتن توانایی لازم در فردی که به دنبال کار می‌گردد.

احساس بی‌هویتی وقتی که شغلی را از دست می‌دهد

اهداف شغلی را دنبال نمی‌کند

احساس عدم اطمینان درباره مهارت‌ها

احساس عدم اطمینان برای آمادگی برای شروع مصاحبه شغلی

عدم اطمینان برای نحوه شروع شبکه سازی

احساس می‌کند بیشترین تلاش‌هایش نیز به اندازه کافی خوب نیست

ویژگی‌های مشاور شغلی برجسته:

یک مشاور خوب بایستی تمایل و توانایی انجام امور زیر را دارا باشد:

شما را از طریق تاکتیک‌های جست‌و‌جوی شغلی راهنمایی می‌کند

کسی باشد که واقعا می‌خواهید از او مشاوره بگیرید

اجرای طوفان فکری با شما

به شما کمک می‌کند ایده‌های جدید را پرورش دهید

جلسات تمرینتان را اداره می‌کند

باز خوردی از آنچه که شما انجام می‌دهید تهیه کند

در یافتن منابع مورد نیاز به شما کمک کند

بازخوردی از ارتباطاتتان به شما ارائه نماید. (رزومه، پاکت نامه، تکنیک تماس تلفنی و پیغام‌های تشکر و پیگیری‌های بعد از مصاحبه)

مشاوران خوب عموما اینگونه هستند:

تقریبا به صورت تمام وقت کار می‌کنند

پیشینه و تجربه کاری مورد نیاز برای شغلی را که میخواهید، را درک می‌کنند

جلسات پیگیری را در فواصل زمانی منظم می توانند تنظیم کنند

با مهارت‌های شغلی آشنایی دارند و یا می‌توانند آخرین تکنیک‌های موجود را در کجا بیابند

وقتی که شما ناامید می‌شوید، به حرف‌هایتان گوش می‌دهند و شما را مورد تشویق قرار می‌دهند

وقتی که شما توانایی‌های بالقوه خود را ارتقا ندهید، باید به اندازه کافی صبور باشید. ( چون ، مربیان موثر همیشه به کسانی که به دنبال کار می‌گردند اجازه می‌دهند تا در ابتدا آنها درباره مشکلات پیش رو صحبت کنند و سپس مشکلات را کشف کنند )

مشاوران شغلی :

زمانی که شما به دنبال کار می‌گردید، افرادی نیز هستند که  می‌خواهند به شما کمک کنند. اگر از کسی بخواهید که مربی شغلی شما باشد، شما به آن شخص این فرصت را می‌دهید که چگونه به شما کمک کند. برخی از این مربیان شغلی مشاورانی هستند که در زمینه استعدادیابی فعالیت می‌کند و می‌توانند با انجام تست‌های مختلف استعدادهای شما را کشف نموده و به شما در یافتن مسیر درست کمک کنند.

چگونه از کسی بخواهیم مشاور شغلی ما بشود؟

با انجام یک «خود ارزیابی» این کار را شروع کنید. جایی را در نظر بگیرید که شما بیشترین نیاز به کمک از آنها را دارید. شبکه سازی، مصاحبه‌ها،  دنبال کردن از طریق اهداف و یا هر سه مورد.

مانند مصاحبه شغلی رفتار کنید.  و با عبارت« تعریفی از من در 30 ثانیه»  آغاز کنید.  توضیح دهید که دقیقا به دنبال چه شغلی می‌گردید، و به دنبال مشاور شغلی هستید که بتواند در بخش خاصی از جست‌و‌جوی شغلی به شما کمک کند

آمارها نشان می‌دهد که کسانی که در برابر مشاوران شغلی پاسخگو هستند، زمان کمتری را صرف پیدا کردن کار مورد نظرشان می‌کنند. برای شناخت هر چه بیشتر استعداد‌های خود و یافتن شغل مورد نظرتان، من بابک بردبار در این زمینه می‌توانم به شما کمک کنم

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

راهنمایی بیشتر در واتساپ
مشاوره در واتساپ
کارشناس مربوطه را انتخاب کنید

با ما در ارتباط باشید